I Komunia święta dzieci

Uroczystość I Komunii św. w naszej parafii odbywa się zazwyczaj w Niedzielę Trójcy Świętej, czyli w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Bożego Ciała. Rocznicę I Komunii św. obchodzimy w Uroczytość Zesłania Ducha Świętego - tzw. Zielone Świątki. 

W roku 2025 I Komunia św. planowana jest na dzień 15 czerwca 2025 ra rocznica I Komunii św. na dzień: 8 czerwca 2025!

Przede wszystkim na Rodzicach dziecka spoczywa obowiązek zadbania o to, by zostały one odpowiednio przygotowane do I spowiedzi i Komunii św. Również proboszcz parafii czuwa nad tym, by dzieci przystępujące do I Komunii św. były odpowiednio i dokładnie przygotowane (zob. kan 914 KPK, por. kan. 913 par.1 KPK). 

Przygotowanie do przyjęcia I Komunii św. jest prowadzone zarówno w czasie katechezy szkolnej (obecnie III klasa) jak i w parafii podczas spotkań formacyjnych. 

UWAGA!

Zgodnie z postanowieniami V Synodu Diecezji Tarnowskiej przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęcie jej powinno dokonywać się w parafii zamieszkania, a nie w parafii, na terenie której znajduje się szkoła, do której uczęszcza dziecko. Daje to bowiem możliwość głębszego zintegrowania się ze swoją wspólnotą parafialną, w której prowadzone jest przygotowanie dzieci i rodziców podczas przeznaczonych dla nich spotkań i nabożeństw. W związku z tym prosimy rodziców dzieci, które w przyszłym roku będą chciały przyjąć Pierwszą Komunię Świętą, o zgłoszenie się do swojej kancelarii parafialnej i zapisanie swojego dziecka na listę kandydatów. Zapisy będą trwały do końca czerwca.

Przystępowanie do Komunii świętej

Wierni powinni z największym szacunkiem i czcią odnosić się do Najświętszej Eucharystii biorąc czynny udział we Mszy świętej, często przyjmując Komunię świętą oraz poprzez adorację Chrystusa Eucharystycznego z największą czcią (kan. 898 KPK). Każdy wierny ma obowiązek przystępowac do Komunii świętej prznjamniej raz w roku w okresie wielkanocnym. Nie pwoienien tego zanidbywac jak tylko dla słusznej przyczyny przekładając ten obwoiązek na inny czas w ciągu roku (kan. 920 KPK). Do Komunii świętej można przystąpić tylko w stanie łaski uświęcającej (kan. 916 KPK) i po zachowaniu postu eucharystycznego, przynajmniej godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powtrzymując się od spożywania pokarmów i napojów z wyjątkiem wody i koniecznych leków. Osoby w podeszłym wieku i dotknięte chorobą mogą przystąpić do Eucharystii nawet, gdy coś w ciągu tej godziny spożyli. (kan. 919 KPK)

Do Komunii świętej można przystąpić drugi raz tego samego dnia tylko i wyłącznie podczas Mszy świętej! (kan. 917 KPK)

Każdy, kto znalazł się w niebezpieczeństwie śmierci, powinien mieć możliwość przystąpienia do Komunii świętej na sposób Wiatyku. Nie należy odkadać zbytnio tej chwili, by przyjmujący miał pełną świadomość! (kan. 921 KPK) 

Do Komunii świętej nie mogą być dopuszczeni wierni będący w karach kościelnych bądź trwający z uporem w jawnym grzechu ciężkim! (kan. 915 KPK)